آشنایی با ابزارهای کاربردی

بهترین روغن برای کمپرسور باد

روغن مناسب،مقدار روغن و نحوه تعویض روغن کمپرسور باد

مناسب ترین روغن برای کمپرسور باد کدام است؟

اغلب دستگاه ها در صورتی که به موقع و در زمان مشخصی سرویس دوره ای شوند، قطعا طول عمر آن افزایش یافته و می توان سالیان زیادی از آنها بدون تعویض و تعمیر استفاده نمود. یکی از کارهایی که برای افزایش عمر کمپرسورهایی که با روغن کار می کنند مانند کمپرسورهای پیستونی، اسکرو، روتاری، یخچالی، این است که در زمان های مشخص و به میزان معینی روغن مخصوصی استفاده شود. لازم به ذکر است که کمپرسورهایی نیز در بازار موجود می باشند که بدون روغن هستند اما مدل هایی که به طور معمول استفاده می شوند، نیاز به تعویض روغن و در واقع روغن کاری دارند.

شاید بپرسید که روغن چه نقشی در سلامت این دستگاه ها دارند؟ در پاسخ باید گفت: روغن در واقع هم کار روانکاری قطعات متحرک را انجام می دهد و هم جهت خارج کردن دمای ایجاد شده در کمپرسور موثر است. برای حفاظت از قطعات داخلی دستگاه نیز، روغن باید تعویض گردد. چرا که به مرور زمان، گردو غبار به درون روغن نفوذ کرده و سطح داخلی سیلندر دستگاه را دچار خط و خش می کند. لذا تعویض روغن به صورت دوره ای توصیه می شود.

روغن کاری کمپرسورهوا را هرگز دست کم نگیرید. در صورتی که سر وقت و به موقع این عمل انجام شود، دستگاه به خوبی کار کرده و دیگر نیازی نیست تا آن را تعمیر یا تعویض کرد. در واقع همین کارهای به ظاهر بی اهمیت، سبب می شود تا از صرف هزینه گزاف برای تعمیر و تعویض در امان بود.

روغن مناسب،مقدار روغن و نحوه تعویض روغن کمپرسور باد

روغن مناسب،مقدار روغن و نحوه تعویض روغن کمپرسور باد

اول از همه باید به این نکته توجه نمایید که هرگز از روغن خودرو برای دستگاه‌های دیگر استفاده نکنید. به چند دلیل:

 1.  ویسکوزیته آن‌ها متفاوت است.
 2. رطوبت موجود در آن با رطوبت روغن کمپرسور فرق دارد.
 3. روغن‌های خودرو مواد شیمیایی و افزودنی دارند که برای نظافت موتورهای احتراقی مورد استفاده قرار می‌گیرند به همین دلیل قابل استفاده در این ابزار بادی نیستند.

اما چه روغنی مناسب کمپرسور هوای روغنی است؟

 1. می توانید به کاتالوگ دستگاه مراجعه نمایید.روغن مناسبی که برای دستگاه سازگاری دارد، در آن ذکر شده است. در واقع بهترین روغن کمپرسور باد را شرکت سازنده آن ارائه می کند.
 2. به طور معمول برای کمپرسور پیستونی، از روغن مخصوص VDL100 استفاده می‌ شود.
 3. برای کمپرسور اسکرو بهتر است روغن با گرید ۶۸ را انتخاب نمود.
 4. غلظت مناسب برای روغن کمپرسور ویسکوزیته ۲۰ و ۳۰ می‌باشد که ویسکوزیته ۳۰ برای فصول گرم سال و ۲۰ برای فصول سر سال مناسب است.

چه زمانی روغن کمپرسور را باید تعویض نمود؟

 1. ابتدا به کاتالوگ دستگاه مراجعه نمایید چرا که بهترین و مناسب ترین گزینه برای کسب اطلاعات در رابطه با دستگاه مورد نظر است.
 2. در صوریت که زیاد با دستگاه کار نمی کنید، ۳۰۰ -۵۰۰ ساعت کار، یعنی در حدودا ۶-۸ ماه در سال، بهترین زمان برای تعویض روغن است.
 3. مقدار مناسب و ایده ال روغن مصرف نیز با استفاده از خط وسط گیج شیشه ای روغن می باشد دقت کنید در صورتی مصرف روغن بیش از این مقدار باشد، روغن اضافی از سوراخ تخلیه آن خارج می گردد و در نتیجه سبب آسیب به دستگاه می شود.

چگونه روغن کمپرسور را تعویض کنیم؟

 • توجه داشته باشید که  این کار به تجربه و مهارت نیاز دارد و بهتر است  به یک متخصص سپرده شود.
 • پیش از تعویض،می بایست دستگاه  به مدت ۲۰ دقیقه روشن بماند تا روغن آن گرم و داغ شود.
 • درب ورودی روغن را در زمان تعویض باز کرده تا هوا وارد مخزن شود.
 • در این مرحله، پیچ خروجی روغن را باز نموده و روغن را در ظرفی خالی کنید.
 • در آخر می بایست خروجی روغن را ببندید.
 • در زمان ریختن روغن باید کمپرسور در سطح تراز باشد.
 • پس از روشن شدن، ورودی و خروجی روغن با دستمال تمیز گردد.
بازگشت به لیست

نوشته های مشابه