آشنایی با ابزارهای کاربردی

راهنمای خرید بهترین دریل ستونی

راهنمای خرید بهترین دریل ستونی
ابزار قدرت دیگری که بسیاری از نجاران دوست ندارند بدون آن کار کنند، دریل ستونی است که از آن برای سوراخ کاری انواع مواد استفاده می کنند اما مناسب بودن آن برای انواع مواد، بستگی به سرعت و قدرت دستگاه انتخابی شما دارد. این دستگاه در چندین نوع مختلف در بازار موجود می باشد که به همراه انواع مته و لوازم جانبی ارائه می شود. راهنمای خرید به شما کمک خواهد کرد تا بهترین گزینه را برای کارگاه خود انتخاب و خرید نمایید.
مهمترین ویژگی های دریل ستونی
اگر می خواهید این دستگاه را  خریداری کنید، باید با ویژگی های مهم این ابزار آشنا شوید. در اینجا خصوصیاتی که باید هنگام خرید در نظر داشته باشید ذکر شده است:
راهنمای خرید بهترین دریل ستونی
معرفی انوع دریل ستونی
عمدتا در دو نوع اصلی رومیزی و ثابت (یا زمینی) تولید می شوند:
 • رومیزی: کوچکتر و سبکتر بوده و حمل و نقل آن ها ساده تر می باشد.
 • ثابت یا زمینی : سنگین تر بوده و حمل آن ها سخت تر است اما از قدرت، ظرفیت و قابلیتهای بیشتری برخوردار می باشند.
قدرت
موتور مؤلفه ای است که قدرت دستگاه را تعیین می کند. قاعده کلی این است که موتورهای قوی تر و بهتر معمولاً قیمت دستگاه را افزایش می دهند. به خاطر داشته باشید که تولید کنندگان از موتورهای مختلفی استفاده می کنند و قدرت یا توان را با اسب بخار یا وات علامت گذاری می کنند. هرچقدر میزان توان بالاتر باشد، قدرت آن بیشتر  خواهد بود و در نتیجه می تواند با مواد سخت تری کار کند. بهترین  شیوه جهت  بررسی توان  این نوع دریلها، محاسبه وات آن می باشد. معمولا مدلهای ثابت دریل ستونی که برای کارگاه های خانگی مناسبند، توانی حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ وات دارند.
سرعت
بیشتر دریل های ستونی می توانند با سرعت های مختلفی کار کنند تا در صورت کار با متریال های مختلف کارایی بیشتری داشته باشند. در واقع هرچقدر ماده سخت تر باشد، سرعت مته می بایست پایین تر باشد. هرچه دریل بزرگتر و صنعتی تر باشد، تعدد سرعت آن بیشتر خواهد بود. لازم است بدانید که سرعت در این نوع  از دریل ها از طریق جا به جا کردن تسمه در فولی های مختلف قسمت بالایی دستگاه انجام می پذیرد.
اندازه میز
کلیه دریل های ستونی دارای میز هستند، اما اندازه آن متفاوت می باشد. این ویژگی نیز بستگی به کاری دارد که شما قرار است، انجام دهید. اگر قصد سوراخ کاری یا حفاری واحدهای بزرگ را دارید، به سراغ مدلی بروید که یک میز بزرگ داشته باشد.
چراغ LED
ویژگی ای که می تواند دقت مته کاری شما را افزایش دهد، چراغ LED دستگاه است. ممکن است مکانی که در آن مشغول به کار هستید، به اندازه کافی روشن نباشد، اگر مدلی که انتخاب می کنید دارای چراغ LED باشد، کمک شایانی به شما خواهد کرد و علاوه بر این، وقتی مشغول حفاری قطعات کوچک کار هستید، روشنایی اضافی می تواند کمک حال باشد.
راهنمای خرید بهترین دریل ستونی
ظرفیت حفاری
شما باید بسته به مواد و متریال مورد نظرتان، ظرفیت حفاری را انتخاب کنید. ظرفیت مستقیماً با عمق سوراخ حفاری مرتبط است. اگر قصد استفاده از این دستگاه برای مواد ضخیم و بزرگ را دارید، مدلی را انتخاب کنید که ظرفیت حفاری گسترده ای داشته باشد. همیشه تمام موادی را که قصد سوراخکاری آنها را دارید در نظر بگیرید و نه تنها موادی که بیشتر با آنها سرو کار دارید.
سایز سه نظام
هر چه سایز سه نظام بالاتر باشد ارتفاع و قدرت موتور هم بیشتر می گردد. در واقع سایز سه نظام در دریلهای ستونی از ۱۳ آغاز می گردد و تا ۳۲ ادامه دارد. هر چه سه نظام بزرگتر باشد موتور قوی تر می شود و به همان نسبت اجزای دریل ستونی نیز بزرگتر می شود.
معمولا دریل های ستونی ۱۳ کوچکترین نوع دریل های ستونی هستند که ارتفاع و و جثه ی کوچکتری دارند و روی میز گذاشته می شوند.
اندازه و وزن
برخی از آنها بسیار سبک هستند و به راحتی قابل جابه جایی هستند، اما شما هنگام کار، آنها را در دست خود نگه ندارید. از فضای کافی برای قرار دادن دستگاه، اطمینان حاصل کنید. ابتدا اندازه مورد نظر خود را پیدا کنید. در مرحله بعدی، مکان مورد نظر را بررسی کرده و آن را در جای مناسبی قرار دهید. به خاطر داشته باشید که حداقل به چند سانت فضای اضافی نیاز خواهید داشت تا بتوانید به راحتی آن را حرکت دهید.
قابلیت تنظیم میز و محل سوراخ
تقریبا در تمام دریل های ستونی امکان بالا و پایین بردن آن وجود دارد.حتی برخی مدل ها امکان کج شدن میز به طرفین را تا ۴۵ درجه و در مدل های بزرگ و پیشرفته تا ۳۶۰ درجه کامل فراهم میکنند؛ این قابلیت امکان سوراخکاری در تمام زوایا را فراهم می کند.برخی مدل ها راهنمای لیزری هم  دارند که محل دقیق ایجاد سوراخ را به نمایش می دهند.
لوازم جانبی
بعضی از مدل ها دارای لوازم جانبی می باشند که دیگر لازم به پرداخت هزینه بیشتر جهت خرید لوازم جانبی نیستید.
 • میز اضافی
 • گیره ها
 • لیزر راهنما
رایج ترین دریل های ستونی در دنیا
انواع مختلفی از این دستگاه ها را می توانید در بازار بیابید، اما ما در این مقاله قصد داریم تا ۴ مدل متداول را معرفی نموده و مزایا و معایب هر یک از آنها را بیان نماییم.
Benchtop Drill Presses
برای کسانی که قصد دارند از این ابزار برای پروژه های بهسازی منزل استفاده کنند، می تواند بهترین سرمایه گذاری باشد چرا که اکثر آنها از اندازه و طراحی جمع و جوری برخوردار هستند به طوری که فضای زیادی را در کارگاه اشغال نخواهند کرد. اگر آنها را با مدل های دیگر مقایسه کنیم می توان گفت، نسبتاً ارزان قیمت بوده و  همچنین کاملاً متنوع هستند و سرعت متغیر و همچنین انرژی زیادی را برای پروژه های کوچک و سبک ارائه می دهد اما گزینه خوبی برای کارهای روزمره طولانی و کارهای سنگین نمی باشند.
مزایا
 • ارزان قیمت
 • طراحی و اندازه جمع و جور
 • یک انتخاب عالی برای پروژه های بهسازی منز
 معایب
 • برای کارهای حرفه ای خیلی عالی نیست
 • ممکن است حفاری مواد سنگین کار کمی دشوار باشد
Magnetic Drill Presses
در صورت انجام حفاری در یک محیط ناپایدار، ممکن است یک انتخاب هوشمند باشد. این دستگاه دقت شما را به حد بالایی می رساند و در ضمن سبک و کم حجم نیز می باشد و همین امر باعث شده، حمل و نقل آنها راحت باشد. اگرچه آنها نسبتاً قدرتمند هستند، اما مناسب بودن آن برای قطعات سنگین ، از واحدی به واحدی دیگر متفاوت است. منبع انرژی این دستگاه برق باشد اما نوع  هیدرولیک و پنوماتیک آنها نیز وجود دارد.
مزایا
 • قابل حمل و حمل و نقل آسان
 • مناسب برای محیط  های ناپایدار
 • منابع مختلف انرژی
معایب
 • قیمت های مختلفی دارند
Mortiser Drill Presses
فرآیند نصب ممکن است مدتی طول بکشد، خصوصاً به این دلیل که نگه داشتن قطعه کار در محل کار و حین انجام کار ضروری است. ممکن است یادگیری کار با این ابزار مدتی طول بکشد، اما پس از انجام این کار، می توانید نتایج بسیار مطلوبی  کسب نمایید. در ضمن خرید این مدل یک سرمایه گذاری بسیار خوب به شما می رود.
مزایا
 • یک سرمایه گذاری نسبتاً مقرون به صرفه
معایب
 • تنظیم ممکن است کمی دشوار باشد.
 • یادگیری کار با این مدل، کمی سخت است.
Floor Drill presses
آنها فوق العاده قوی هستند و در نتیجه، برای مواد ضخیم و بزرگ و همچنین پروژه های سنگین مناسب هستند. علاوه براین، دقت بالایی نیز دارند و  همین امر باعث می شود تا بتوان از آنها برای پروژه های ظریف استفاده نمود. دارای سرعت متغیر هستند و به دلیل تطبیق پذیری، برای کارهای حرفه ای مناسب می باشند. همچنین اندازه بزرگی نیز دارند و این بدان معناست که شما باید اطمینان حاصل کنید که فضای کافی برای این دستگاه در کارگاهتان دارید. آنها کمی بیشتر از مدل های دیگر هزینه بر خواهند کرد، اما این یک سرمایه گذاری هوشمندانه به شمار می رود.
مزایا
 • قدرتمند با تطبیق پذیری عالی
 • مناسب مواد ضخیم و بزرگ و همچنین پروژه های سنگین و ظریف
معایب
 • قیمت بالایی دارند.
 • فضای بیشتری را نسبت به مدل های دیگر اشغال می کنند.
نتیجه گیری:
دریل های ستونی، در واقع خیلی بیشتر از حد تصور، کاربردی هستند و به علت اهرم بندی و قدرت زیاد موتور قابل مقایسه با دریلهای دستی و معمولی نیستند.به عنوان مثال برای ساخت بسیاری از لوازم چوبی مانند جالباسی، اسباب بازی چوبی و … به وجود مته های برگی، مارپیچی و اره استوانه ای نیاز پیدا خواهید کرد.
بازگشت به لیست

نوشته های مشابه